Skip to content Skip to footer

İnsan İlişkilerinde Güçlü Bağ Kurmak

businesswoman-talking-on-the-phone-2021-08-26-15-45-22-utc_X897WSAL__

Güçlü ve sağlıklı bir ilişki, tarafların birbirine saygı ve nezaket gösterdikleri ilişkidir. İlişki, güven ve desteğe dayalı doyurucu ve kalıcı bir bağ oluşturur.

İyimser ve rahat olun

Başkalarıyla birlikteyken rahat olduğunuzda, onlar da sizinle birlikteyken rahat olacaklardır.  Gülümseme, her zaman yakınlık kurmayı sağlayacak en güçlü ögedir. Rahat ve iyimser bir tavır, enerji ve heyecan ile iletişim kurmak, kalıcı ilişkiler için sağlam bir temel sunacaktır.

 Can kulağıyla dinleyin

Dikkatle dinlemek, sözcük ve mesajları duymanın ötesine geçer; iletişim ortağımızla aramızda duygusal bir bağ oluşturur. Gözleriniz ve kalbiniz ile de dinleyin. Yüz ifadelerine ve vücudun duruşuna dikkat edin; ama görünürdeki davranışların altında yatanı da görün.

Empati duyun

Empati, iki yönlü iletişimin temelidir. Empatik olmak, kendi inanç ve düşüncenizden bağımsız olarak, başka birinin bakış açısıyla görmektir. Hatalarınızı nasıl karşılamalarını istiyorsanız, siz de onların hatalarına o şekilde karşılık verin.

Dikkatli yanıt verin

Duygu ve sözcükleri dikkatli seçin. Duygularınızı kişinin ruh hali ve ihtiyaçlarına göre ölçün. Sözcükler, güven sağlayabilir ya da onu yok edebilir. 

Olduğunuz gibi davranın

Olduğunuz gibi davranmak, dürüst davranmak demektir. Değerlerinizle uyum içinde yaşamak anlamına gelir. Başka biriyle birlikteyken kendiniz olun. Sahte görünümler ve suni güven yaratan davranışları bırakın.
Olduğunuz gibi davrandığınızda, kendinize ve diğer insanlara karşı dürüst olursunuz. 

 Cömertçe kabul edin

Başkalarının iyi yönlerini arayın ve vurgulayın. Tevazu gösterin ve insanların yaşamınızda yarattıkları farkı kabul edin. Bunları, onların yaşamlarını ve katkılarını överek doğrulayın. Birine onun değerli ve özel olduğunu söylerseniz, sizi unutmaz. Sözcükler ve davranışlar kanalıyla minnettarlığınızı göstermek ve cesaret vermek, tüm ilişkilerde daha güçlü bağlar kurulmasını sağlar.